photoshop

capLeft

capRight

boxTopLeft

Si mund tė ndihmoshė

boxTopRight

Angazhohu si praktikant/e apo vullnetar/e

Ju mund tia kushtoni Programit Paliativ disa ore ne jave duke punuar pune tė ndryshme. Punoni me pacientėt (nėse jeni mjek apo infermier) ose mund te ndihmoni rreth punėve tė ndryshme si ngritja e fondeve, pėrkthime apo punė rreth zyrės.

Jepni medikamente

Duke qenė se pacientet me kancer kanė ankesa tė ndryshme, ata kanė nevojė pėr shume lloje barnash. Nese keni barnatore apo jeni kompani farmaceutike ju mund tė dhuroni barna pėr pacientėt.

Dhuro pėr pacientėt

Duke dhuruar tė holla pėr programin paliativ ju ndihmoni shumė njerėz me kancer. Ju mund tė dhuroni direkt nė xhirollogarinė e programit ose mund tė na kontaktoni pėrmes telefonit apo emailit tonė.

boxBottomLeft

boxBottomRight

Home

Kujdesi paliativ

Fjala -Paliative do te thote te Lehtesosh.Kujdesi Paliativ lehteson vuajtjet e semundjeve se avancuara. Ne ofrojme trajtim paliativ kur semundja juaj nuk mund te kurohet. Kujdesi paliativ i adresohet nevojave te pacientit ne teresi ( fizike, emocionale, sociale e shpirterore).Sipas Organiztės Botėrore tė Shėndetėsisė

Kujdesi paliativ ėshtė degė shėndetėsore qė ka pėr qėllim pėrmirėsimin e kualitetit tė jetės sė pacientėve tė prekur nga sėmundje qė e rrezikojnė jetėn e tyre pėrmes parandalimit dhe lehtėsimit tė vuajtjeve duke bėrė identifikimin e hershėm dhe trajtimin e dhembjes apo problemeve tjera fizike, psikosociale dhe shpirtėrore. 

 

Kujdesi paliativ:

  • Ofron lehtėsim tė dhembjes dhe simptomeve tjera
  • Afirmon jetėn dhe e konsideron vdekjen si proces normal
  • Nuk e shpejton apo ngadalėson kohėn e vdekjes
  • Integron aspektin psikologjik dhe spiritual nė kujdesin ndaj pacientit
  • Ofron njė sistem suportues qė tu ndihmojė pacientėve tė bėjnė njė jetė sa mė aktive deri nė momentin e vdekjes.
  • Ofron njė sistem suportues pėr familjen qė tė pėrballojė mė lehtė sėmundjen e pacientit.
  • Pėrmes punės nė ekip i qaset nevojave tė pacientėve dhe familjeve tė tyre duke pėrfshirė fuqizimin dhe kėshillimin
  • Pėrmirėson kualitetin e jetės dhe mund tė ndikojė positivisht nė kursin e sėmundjes
Corel Website Creator X6
Corel Website Creator X6 foto per ballin

footerCapLeft

[Home] [Pėr Ne] [Lajmet] [Resurse] [Publikime] [Ndihmo] [Kontakt]

footerCapRight